3 Gezegen Daha Keşfedildi

ABD, İspanya ve Çin’de yer alan gözlem evlerinde çalışmakta olan bilim adamlarının 3 gezegen daha keşfettiği ortaya çıktı.

26 Haziran 2016 Pazar, 22:38
kapakk

25 Mayıs 1975 tarihinde kurulduğu bilinen Katar ülkesinin resmi yayın organı Qatar News Agency (QNA)  tarafından yayımlanan bir haberde, başkanı Katar Çevre ve Enerji Araştırmaları Ensititüsü Müdür Vekili olan bir ekibin, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya ve Çin’de geçtiğimiz yıllarda inşa edilerek hizmet vermeye başlayan uzay gözlem evlerinde, uzay araçları tarafından çekilen on binlerce fotoğraf üzerinden yaptığı incelemeler ve araştırmalar neticesinden, Samanyolu Galaksisi’nde ki yıldızların yörüngesinde dönmekte olan 3 yeni gezegeni keşfettiğinin bilgileri yer aldı.

Kütlesel olarak Sıcak Jüpiter ismi verilen sınıfla benzer özellik gösterdiği belirtilen 3 gezegenin, boyutları hakkında açıklama yapan Katar Çevre ve Enerji Araştırmaları Ensititüsü Müdür Vekili Halid es-Subeyi, keşfedilen gezegenlerin büyüklüklerinin Dünyanın yarı çapından 24 ila 34 kat büyük olduğunu dile getirdi.

Gezegen yapıları hakkında ki detayları da kamuoyu ile paylaşan Subeyi, gezegen yüzeylerine görülen sıcaklığın yapılan hesaplamalar neticesinde 1.400 ila 1.700 derece arasında değiştiğini belirterek, yıldızların yörüngelerini 1.8 ila 2.9 gün arasında tamamlandığını dile getirdi.

Gezegenlere Katar-3, Katar-4 ve Katar-5 isimlerinin verilmesinin uygun görüldüğünü dile getiren Subeyi, gezegen isimlerinin Uluslararası Astronomi Birliği ile birlikte kararlaştırıldığını vurguladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir