AB Bakanı Çelik: “Herşey Daha İyi Olacak”

AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, İngiltere hükümetinin referandumdan çıkan kararla birlikte AB’den ayrılacağını açıklaması üzerine bir basın toplantısı düzenledi.

24 Haziran 2016 Cuma, 19:06
240620161612091131233_2

AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik,  İngiltere hükümetinin referandumdan çıkan kararla birlikte AB’den ayrılacağını açıklaması üzerine bir basın toplantısı düzenledi. AB adına kaygı verici bir sürecin yaşandığını ve gençlerin İngiltere’nin geleceğini Avrupa içinde gördüğünü belirten Bakan Çelik, Türkiye olarak uzun süredir dikkat çektikleri konunun İngiltere’deki siyasetçilerin aşırı sağcılarla fazla rağbet içerisine girmesi olduğunu söyledi.

Türkiye’nin tarih boyunca örnek olanın bir ülke olduğunu ve Avrupa Devleti olduğunun altını çizen AB Bakanı Çelik, Türkiye’nin artık gidişatları seyretmek gibi bir durumunun olmayacağını söyledi. Avrupa, Birleşik Devletler gibi bir modele mi bürünecek yoksa kendi çizgileri üzerinde mi devam edecek bunu önümüzdeki günlerde belli olacağını belirten Bakan Çelik, unutulmaması gereken tek unsurun, Avrupa’nın değerlerinin sadece Avrupa’ya has olmadığı tüm insanlığın ortak değeri olduğunu söyledi. Türkiye’nin coğrafi olarak Avrupa’nın dışında olmadığını belirten Bakan Ömer Çelik, dolayısıyla Türkiye’nin söylediği sözün Avrupa’nın dışından değil içinden söylenen bir söz olduğunu belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir