AB Bakanı Çelik, Slovakya’da

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, temaslarda bulunduğu Slovakya’da basın mensupları ile bir araya gelerek gündeme dair merak edilen sorulara yanıt verdi.

15 Haziran 2016 Çarşamba, 18:43
68267

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, temaslarda bulunduğu Slovakya’da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Suriye’deki krizin ve Irak’taki istikrarsızlığın yakın gelecekte de devam edeceğine yönelik demeç veren Bakan Çelik, Bu iki ülkede meydana gelen iç savaşın diğer ülkeleri de olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti. Türkiye’nin büyük bir göç dalgası ile karşı karşıya kaldığını belirten Çelik, Slovakya nüfusunun yarısı kadar Türkiye’de Suriyeli mülteci olduğunu söyledi.

AB Bakanı Çelik Slovakya’da düzenlendiği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Vladimir Putin’e gönderdiği mektuba da değinerek, Rus uçağının düşürülmesinden sonra Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerde büyük bir yıpranma olduğuna ve ortada olan sorunların masada konuşulmasına yönelik Cumhurbaşkanımızın Putin’e mektup gönderdiğini söyledi. Türk halkı ve Rus halkı arasında dostane bir bağın olduğunu ifade eden Çelik, Türkiye ve Rusya arasında hasımane bir ilişkinin olmamamı gerektiğini açıkladı. Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin dünya barışı açısında çok önemli bir yere sahip olduğunu sözlerine ekleyen Bakan Çelik, iki ülke arasındaki ilişkilerin yıpratılmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir