Açıkta Bırakılmış Süt ve Et Tüketmeyin!

Medline Acil Sağlık Genel Direktörü Dr. Koray Akay, yaz aylarında en sık görülen rahatsızlıklardan birinin gıda zehirlenmesi olduğunu ve bu tip vakalara neden olan unsurların en başında birkaç saat açık alanda kalan süt ve etlerin geldiğini söyledi.

18 Temmuz 2016 Pazartesi, 15:13
sut2-1200x800

Medline Acil Sağlık Genel Direktörü Dr. Koray Akay, yaz aylarında en sık görülen rahatsızlıklardan birinin gıda zehirlenmesi olduğunu ve bu tip vakalara neden olan unsurların en başında birkaç saat açık alanda kalan süt ve etlerin geldiğini söyledi. Yaz aylarında bireylerin daha dikkatli olması gerektiğini ve besin tüketimi konusunda hassas olması gerektiğini ifade eden Dr. Koray Akay, sıcak havalarda açık alada kalan süt ve etlerin birkaç saat içerisinde bozulabileceğini ve bireyin bu besini tükettiği zaman zehirlenebileceğini belirtti. Bireylerin satın aldıkları besinleri ambalajında saklaması gerektiğini ve tüketim sonra tekrar üzerinin ambalaj ile kapamasının ürünün bozulma oranını düşürdüğünü ifade eden Dr. Koray Akay, bireylerin yiyecek tüketimi sonrası besinlerinin üzerini örterek soğutması gerektiğini söyledi.

GIDA ZEHİRLENMESİ NASIL ANLAŞIR

Bireylerin besin tüketimi sonrasını karın bölgesinde kramp, aşırı ağrı, bulantı, kusma, ishal ve baş dönmesi gibi hissediyorsa gıda zehirlenmesi geçiriyor olma olasılığı yüksek olduğunu ifade eden Dr. Koray Akay, bireylerin bu tip durumlarda en yakın sağlık merkezine gitmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir