Asansör Sistemindeki Yıpranma Ortadan Kalkacak

Batman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği Bölümü öğrencileri ve eğitim görevlileri tarafından asansör kapılarında meydana gelen yıpranmaları önlemek için yeni bir sistem geliştirildi.

15 Haziran 2016 Çarşamba, 00:47
asss,

Batman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği Bölümü öğrencileri ve eğitim görevlileri tarafından Tekno Girişim Sermayesi Programı kapsamında, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yaklaşık 100 bin TL hibe desteğinde bulunduğu Frekans Kontrollü Liner Senkromotor Sistemi’ni hayata geçirdi. Bu kapsamda yaklaşık bir yıl üzerinde çalışılarak hayata geçirilen projeyle, asansör kapılarında meydana gelen aşınma, yıpranma ve arıza gibi durumların önüne geçirilecek. Bugün geliştirilen proje hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Durmuş, Batman Üniversitesi olarak bilim ve teknoloji alanında sürekli çalışmalarda bulunduklarını belirterek, insan hayatında önemli bir rol oynayan asansörlerin açılıp kapanmasıyla ilgili farklı bir sistem geliştirdiklerini söyledi.

Sisteminin Tekno Girişim Sermayesi kapsamında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen desteğin büyük olduğunu belirten Dekan Durmuş, bu sayede Batman’dan bir teknolojik ürünün daha hayata geçirildiği söyledi. Dekan Durmuş, üretilen ürünün ilk olarak Batman ilinde hayata geçeceğini ve daha sonra kademe kademe artarak Türkiye ve dünyaya sunulacağını ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir