Azerbaycan ve Ermenistan Uzlaşmaya Vardı

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış İlişkiler Şube Müdürü Novruz Memmedov, 20 Haziran’da gerçekleştirilen Dağlık Karabağ toplantısının sonuçlarını basın mensuplarına aktardı.

22 Haziran 2016 Çarşamba, 20:59
azerbaycan-ve-ermenistan

20 Haziran tarifinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin önderliğinde St. Petersburg’da gerçekleştirilen Dağlık Karabağ toplantısında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın aşamalı çözüm için prensipte anlaştığını, düzenlediği basın toplantısında açıklayan Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış İlişkiler Şube Müdürü ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Novruz Memmedov, aşamalı çözümün ilk maddesinin işgal altında olan 5 ilin tahliye edilmesi olduğunu söyledi. 2’inci aşamanın ise 7 ilden geriye kalan 2 ilinde boşaltılması olduğunu belirten Novruz Memmedov, daha sonra ise büyük gerginliklere neden olan Dağlık Karabaş ve Ermenistan arasındaki koridorun baştan belirlenmesi olduğunu söyledi. Novruz Memmedov aşamanın son maddesinin ise, Dağlık Karabaş statüsünün baştan gözden geçirilerek iki tarafın ortak kararları kapsamında belirlenmesi olduğunu açıkladı.

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Ermenilerin bölge üzerinde hak iddia etmesi ve 1991 yılında başlattıkları saldırılarda Azerbaycan bölgesi altında olan 7 ili işgal etmesiyle başladı. Saldırılarda Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal edilirken yaklaşık 1 milyon yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kaldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir