Bakan Çavuşoğlu’ndan Rusya Açıklaması

65. Dönem Hükümetinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile Türkiye arasındaki gelinen son nokta halinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

01 Temmuz 2016 Cuma, 16:22
1455026689133

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Binali Yıldırım tarafından kurulan yeni kabinde kendine Dışişleri Bakanı olarak yer bulun Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Ekonomik İşbirliği Örgütü 34. Dışişleri Konsey Toplantısı’nın ardından burada Türk basın muhabirlerine açıklamalarda bulundu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile olan görüşmesi hakında bilgi veren Baklan Çabuşoğlu, Lavrov ile samimi bir hava görüşme yaptıklarını ve görüşmelerde her iki ülkenin faydasına olacak konulara değindiklerini söyledi.

Görüşmede 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet ve Ordu Başkanı Vladimir Putin ile olumlu görüşmesinin ardından ikili ilişkilerin eski düzene nasıl getirileceği hususunda meslektaşı Lavrov ile görüştüklerini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, bu süreçten sonra nasıl adım atılacağı, Rusya’nın aldığı kararların nasıl uygulanacağına dair fikir alışverişi yaptıklarını belirtti. Önümüzdeki sürecin sadece Türkiye ile Rusya açısında önemli olmadığının altını çizen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ikili ilişkilerin düzelmesinin tüm dünya ülkelerine faydalı olacağını düşündüğünü söyledi. Diğer yandan Bakan Çavuşoğlu buradaki temaslarının ardından Türkiye’ye dönüğünde daha geniş bir açıklama yapacağını belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir