Bakan Çelik: “Etle İlgili Başka Sıkıntımız Var”

65. Dönem Hükümetinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2010 yılında yurtdışından getirilen ucuz etlerin etkisinin hala geçmediğini söyledi.

11 Temmuz 2016 Pazartesi, 18:37

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Binali Yıldırım tarafından kurulan yeni kabinede görevine kaldığı yerden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak devam eden Faruk Çelik çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bursa’ya geldi. Bakan Çelik burada Bursa’nın en büyük ilçesi olarak tabir edilen Yenişehir ilçesine bağlı Yolören köyünde, çiftçiler ile bir araya geldi. Samimi bir havada geçen sohbetin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Faruk Çelik, Türkiye’de süt üretiminin son yıllarda artışa geçtiğini ve 20 milyon ton seviyesine geldiğini ifade ederek, üretilen sütlerin pazarlama aşmasında üreticilerin büyük sıkıntılar ile boğuştuğunu ancak AKP iktidarlığında kurulan süt ve et kurumu sayesinde bu yükün biraz da olsa hafifletildiği söyledi.

2010 yılında yurtdışından getirilen ucuz etlerin etkisinin hala geçmediğini belirten Bakan Çelik, o dönemde getirilen etlerin 13-14 lira değerinde satıldığını ve bu nedenle yerli üreticiler tarafından 18 liraya satılan etlerin tercih edilmediğini ifade ederek, yerli üreticinin yurtdışından gelen etler ile mücadele etmek için elinde ki hayvanları kestiğini söyledi. Ayrıca Bakan Çelik, kesilen hayvanların varlığını yerine oturtma konusunda hale mücadele verildiğini ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir