Bakan Zeybekçi: “Ekonomik Kırılma Yaşanmadı”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, G-20 zirvesi kapsamında yaptığı açıklamada, İsrail ile yaşanan kriz sürecinde Türkiye’nin ekonomik alanda bir kırılma yaşamadığını söyledi.

14 Temmuz 2016 Perşembe, 01:29
ekonomi-bakani-nihat-zeybekciden-aciklama

65. Dönem Hükümetinin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi bu yıl Çin’de düzenlenen G-20 zirvesi sonrası düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Türkiye için ekonomik anlamda müttefik bir ülke olduğunu söyledi. Mavi Marmara Gemisi’ne İsrail Ordusu tarafından düzenlene saldırının arkasına başlayan kriz sürecinde Türkiye’nin İsrail ile Rusya krizinde olduğu gibi ekonomik alanda bir kırılma yaşamadığını ifade eden Ekonomi Bakanı Zeybekçi, İsrail’in Türkiye için bölgede ekonomik manada hedef bir ülke olduğunu belirtti.

65. Varılan mutabakatın arından Gazze’ye gönderilen Lady Leyla isimli insani yardım gemisinin Gazze’ye ulaştığını ve burada gönderilen yardım malzemelerinin AFAD ve Türk Kızılayı görevlileri tarafından başarıyla dağıtıldığını ifade eden Bakan Zeybekçi, bölgeye düzenli olarak insani yardım gemilerinin gönderileceği ve İsrail’in bu konudaki tavrının varılan mutabakatın ardından pozitif olduğunu söyledi. İsrail ile ihracat alanında yeni projelerin altına imza atılacağını ve artık Türkiye ile İsrail’in müttefik iki ülke olduğunu belirten Bakan Zeybek, İsrail ile bölgede aktif bir ihracat politikası izleneceğini ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir