Bakan Zeybekçi: “İhracat Azalmakta”

65. Dönem Hükümetinin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, gün içerisinde düzenlediği basın toplantısında, iç ve dış politikaya dair önemli açıklamalarda bulundu.

18 Temmuz 2016 Pazartesi, 17:22
ekonomi-bakani

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından kurularak, halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulan 65. Dönem Hükümeti’nde kendine Ekonomi Bakanı olarak yer bulan Nihat Zeybekçi, gün içerisinde düzenlediği basın toplantısında, iç ve dış politikaya dair önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Rusya ile yaşanan 7 aylık krizin ve İsrail Devleti ile Mavi Marmara Gemi’si saldırısı sonrası bozulan iki ilişkilerden etkilendiğini ifade eden Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Rusya ve İsrail ile varılan mutabakatın ardından ihracat alanında kıpırdamalarında yaşandığını ancak Türkiye’nin üretken bir ülke olduğunu dolayı ve küresel düzeydeki talep durgunluğu ve fiyat seyri nedeniyle değer olarak ihracatın azalmakta olduğunu belirtti.

Basın muhabirleri tarafından Türkiye İstatistik Kurumu’nca ( TÜİK ) yapılan Mayıs ayı verilenin sorulması üzerine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Mayıs ayında geçtiğimiz yıl aynı aya oranla ihracatta yüzde 5,9 gerileme olduğunu ancak miktar bazında yüzde 16,5 artış gözlemlendiğini açıkladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir