Bakan Zeybekçi’den İhracat Değerlendirmesi

65. Dönem Hükümetinin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, gün içerisinde yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisine ve küresel ekonomiye dair açıklamalarda bulundu.

30 Haziran 2016 Perşembe, 18:29
5612e11bf018fb0c800a8aae

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Dönem Hükümeti’nde kendine Ekonomi Bakanı olarak yer bulun Nihat Zeybekçi, Türkiye ekonomisine ve küresel ekonomiye dair yazılı açıklamada bulundu. İlk adı Devlet İstatistik Endüstrisi olan ve 2005 yılında çıkan kanunla birlikte ismi Türkiye İstatistik Kurumu olarak değiştirilen TÜİK’in bu yılın mayıs ayı için açıkladığı dış ticaret rakamlarına değinen Bakan Zeybekçi, Türkiye ihracatının 2015 yılı Mayıs ayına oranla yüzde 9,6 artarak 12 milyar 140 milyon dolara çıktığını ifade etti.

Küresel ihracat alanında Türkiye’nin geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 13,2 daraldığına dikkat çeken ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, 1 Ocak 1955’ten bu yana hizmet veren Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) verilerine göre 2016 yılının ilk üç ayında toplam küresel ihracatın yüzde 8,5 gerilediğini açıkladı. Bu durumun sadece Türkiye için geçerli olmadığının altını çizen Bakan Zeybekçi, bu yılın Dünya ülkeleri için küresel ihracatın güçlüklere dolu olacağını söyledi. Ayrıca Bakan Zeybekçi, küresek ihracatın içerisinde bulunduğu atmosferin umut verici olamadığını belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir