Balık Ambalajı Artık Yenilebilir Gıda Olacak!

Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğrencileri ve öğretim görevlileri tarafından, yapılan çalışmada, kinoa bitkisinden yenilebilir balık ambalajı üretildi.

06 Temmuz 2016 Çarşamba, 23:47
balık

Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğrencileri ve öğretim görevlileri tarafından, yapılan çalışmada, kinoa bitkisinden yenilebilir balık ambalajı üretildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su İşleri Avlanma ve İşleme Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gonca Alak, okul bünyesinden konuya hakim bir ekip kurduklarını ve balıkların daha sağlıklı ambalajlarda nasıl satılabileceği hususunda istişare yaptıklarını ve ekip çalışması ile birlikte bilim insanları tarafından protein değeri en yüksek gösterilen bitki olan kinoadan  biyofilm şeklinde yenilebilir  ambalaj ürettiklerini söyledi.

Son yıllarda tüketiciler tarafından sağlıklı gıdaya yönelik talebin arttığını ve organik gıdaların tüketiciye organik olmayan ambalajlarda satıldığını ifade eden Doç. Dr. Gonca Alak, geliştirilen biyofim yenilebilir ambalaj sayesinde tüketiciye organik gıdaların daha sağlıklı şekilde sergileneceğini söyledi. Tüm dünya ülkelerinde biyofilm yenilebilir ambalaj üzerinde yoğun bir çalışmanın yapıldığını belirten Doç. Dr. Gonca Alak, tüketicilerin artık sentetik ürünlerle temas eden gıdaları tüketmekten kaçındığını açıkladı. Ayrıca Doç. Dr. Gonca Alak, yaptıkları analizler sonucunda biyofimin gıdanın raf ömrünü uzattığını ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir