Başbakan Yıldırım’dan Gazze Açıklaması

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, İsrail ile ilişkilerin düzeldiğini ve Gazze üzerindeki ambargonun kaldırılacağını açıkladı.

27 Haziran 2016 Pazartesi, 17:51
binali-yildirim-israil

65. Dönem Hükümetinin Başbakanı Binali Yıldırım, 31 Mayıs 2016 tarihinde İnsani Yardım Vakfı tarafından Gazze’ye yardım malzemesi taşımak üzere yola çıkartılan Mavi Marmara Gemisinin, uluslararası sularda İsrail Ordusunun saldırısına uğraması sonucu bozulan ikili ilişkilerin 2013 Mart ayında İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ı arayarak bu olaydan dolayı özür dilemesi uzlaşmaya gidilen yolda atılan ilk adımın olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bu hususta tek şartının özür dilenmesi olmadığının altını çizen Başbakan Binali yıldırım, bu konuda İsrail’e iki şrtın daha sunulduğunu ve bunlardan birinin, üretimi, ihracatı ve insani yardımı kısıtlanan Gazze’nin ambargosunun kaldırılması diğerinin ise Mavi Marmara Gemisi’ne yapılan saldırıda hayatını kaybeden bireylerin ailelerine tazminat ödenmesi olduğunu söyledi.

Suriye’ye sunulan bu iki şartın mutabakat metninde yer aldığını ve şartların kabul edildiğini ifadelerine ekleyen Başbakan Binali Yıldırım, Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine İsrail hükümeti tarafından 20 milyon dolar verileceğini söyledi. Gazze üzerindeki ambargonun kaldırılmasının ardından bölgeye insanı yardımların sevk edilmeye başlayacağını belirten Yıldırım, ayrıca TOKİ’nin Gazze’de projelerin olduğunun açıklandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir