Bayramda Kızartma Tüketimine Dikkat!

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala uzmanlar tarafından Bayramda dikkat edilmesi gereken konular hakkında açıklamalar gelmeye devam ediyor.

02 Temmuz 2016 Cumartesi, 17:23

11 ayın sultanı Ramazan ayının bitimine sayılı günler kala uzmanlar tarafından bayramda alınması gereken önlemler hakkında açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bugün konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Sezgin, Ramazan ayında insan vücudunun yaklaşık 17 saat gıdasız kalmaya ve 2 öğün yemek yemeğe alıştığını belirterek, Ramazan sonrası bireylerin bayramda vücutlarına yüklenmemesi gerektiğini ve özellikle bayramın ilk günü sabah kahvaltısında kızartma yememesi gerektiğini söyledi.

Kızartmanın aşırı yağlı olması nedeniyle mide de hazımsızlık ve spazma yol açacağının altını çizen Prof. Dr. Sezgin, kızartmanın ramazan sonra kalp çarpıntısına neden olabileceğini söyledi. Ramazan sonrası bireylerin psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimde olacağını belirten Prof. Dr. Sezgin, bireylerin bir anda vücutlarına yükleme yaptığı zaman sindirim sisteminde bazı aksaklıkların olacağını ifade etti. Bireylerin daha çok hafif yemekler yemesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Sezgin, kızartma türü yemeklerden kaçınması gerektiğini bunun yerine ızgara türü yemeklerin tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir