Bayramda Kızartmadan Uzak Durun!

Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Gülce Taştemel, ramazan bayramında kızartma tüketiminin kalp çarpıntısına neden olabileceğini söyledi.

30 Haziran 2016 Perşembe, 13:19
kizartma

Ramazan Bayramı’na girilmesine sayılı günler kala uzamanlar tarafından bayram sabahı alınması gereken önlemler hakkında açıklamalar artmaya başladı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Gülce Taştemel, Ramazan ayı münasebetiyle bir ay boyunca iki öğün gıda alımına alışan mideye bir anda yüklenme yapılmaması gerektiğini söyledi.

Vücudun eski düzene geçmesinin biraz zaman alacağının altını çizen Uzman Taştemel, vücudun bir anda aşırı kalori yüklenmesine maruz kaldığı zaman alınan kaloriye enerjiye çeviremeyeceğini ve enerjiye çevrilmeyen kalorinin de yağ olarak depolanacağını ifade etti. Vücudun eski düzene geçmesinin biraz zaman alacağını ve fazla yüklenilmemesi gerektiğini belirten Diyetisyen Uzman Taştemel, Ramazan ayında gıdasız kalan midenin küçüleceğini ve bir anda yükle yapıldığında mide delinmesi, kan şekeri düzensizliği gibi sonuçlar doğurabileceğini açıkladı.

Bayram sabahı kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan başta kızartma olmak üzere diğer yağlı yemeklerin kalp çarpıntısına neden olabileceğinin altını çizen yapan Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Gülce Taştemel, bireylerin mutla suretle sabah kahvaltılarında kızartma türü gıdaları tüketmemesi gerektiğini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir