Bayramda Mide Spazmına Dikkat!

11 ayın sultanı Ramazan aynının son orucunun telaffuz ederken, yarın başlayacak olan bayram için uzmanlar uyarmaya devam ediyor.

04 Temmuz 2016 Pazartesi, 13:56
healthy

11 ayın sultanı Ramazan aynının son orucunun telaffuz ederken, yarın başlayacak olan bayram için uzmanlar uyarmaya devam ediyor. Sıcak ve yoğun geçen bir Ramazan ayının ardından bireylerin sağlıklı ve doğru beslenmesi hususunda açıklamalarda bulunan Bursa Özel Esentepe Hastanesi’nden Diyetisyen Seher Dallı, bireylerin mübarek aydan çıktıktan sonra psikolojimken çok yemek yeme eğiliminde olacağını ifade etti. Bayramda bireylerin yemek tüketimi konusunda hassas olmasını gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Seher Dallı, mümkün mertebe bireylerin sabah kahvaltılarında hafif gıdalar tüketmesi gerektiğini ve ağır yemeklerden kaçınması gerektiğini söyledi.

Güne kesinlikle gazlı içecekler ile başlanılmaması gerektiğine vurgu yapan Diyetisyen Seher Dallı, bireylerin sabah kahvaltısında gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve sularını tüketmesi gerektiğini söyledi. Mevsimlik meyve olarak tezgahlarda yerini alan Karpuz ve Kiraz’ın sıvı oranı ve vitamin oranının bakımından yoğun olması nedeniyle sabahları tüketilmesi gerektiğini belirten Diyetisyen Seher Dallı, tatlı bir bayram için bireylerin midelerine aldıkları gıdalara dikkat etmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca Diyetisyen Seher Dallı, bireylerin bayramda midelerine bir anda gıda yüklemesi yapması durumun sindirim sisteminin rahat çalışamayacağı için mide spazmının meydana geleceğini belirterek, vatandaşları uyardı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir