Bunatıcı Sıcaklara Karşı Alınması Gereken Önemler

11 ayın sulatanı Ramazan ayının da bu yıl bunaltıcı sıcaklara denk gelmesi nedeniyle, Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, açıklamalarda bulundu.

27 Haziran 2016 Pazartesi, 21:57
nyt_up_125

Bunaltıcı sıcakların ülke genelinde iyiden iyiye kendini hissettirmeye başlaması üzerine uzamanlar tarafından sürekli alınması gereken önlemler hakkında açıklama yapıyor. Bugün bu hususla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, Ramazan ayının da sıcaklara denk gelmesi nedeniyle vücuttaki su kaybının diğer dönemlere göre daha çok olacağını ifade ederek, en az 2 ile 3 litre arasında su içilmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle iftar saatinde orucun açılırken su tüketiminin küçük yudumlar ve aralıklarla yapılmasının bireyin vücudunu rahatlatacağını ve mide de meydana gelebilecek olan ağrının önüne geçeceğini ifadelerine ekleyen Beslenme Uzmanı Baysal, sıvı alımını artırmak adına bireyleri kiraz, karpuz gibi sıvı oranı yüksek olan meyveler tüketmesi gerektiğini söyledi.

Düzenli meyve tüketiminin bireyin vücudunu hafifleteceğini ve bunun yanı sıra vücuttaki yağı da yakacağını ifade eden Uzman Diyetisyen Baysal, meyvelerin diğer gıdalara oranla daha vitaminli olduğunu söyledi. Ayıca Baysal, meyvelerin yanı sıra marulun da insan sağlığına faydalı olduğunu söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir