Büyükekşi: “Biz İngiltere’nin AB’de kalmasını arzu ediyorduk”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, bugün düzenlediği basın toplantısında İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecini değerlendirdi.

24 Haziran 2016 Cuma, 14:22
buyukeksi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, bugün düzenlediği basın toplantısında İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecini değerlendirdi. 2015 yılında Türkiye ihracatının 44,5’ini AB ülkelerine yaptığını belirten Başkan Büyükekşi, yine aynı dönem içerisinde 10,6 milyar dolar İngiltere’ye ihracat yapıldığını hatırlattı. İthalat pazarında önemli bir yere sahip olan İngiltere ile 2015 yılında toplam ticaret hacminin16 milyar dolar olduğunu ifade eden Başkan Mehmet Büyükekşi, TİM olarak İngiltere’nin AB’de kalmasını istediklerini ancak, İngiltere halkının kararına saygı duyulması gerektiğini söyledi.

2015 yılında İngiltere tarafından gerçekleştirilen ithalatlarda Türkiye’nin % 2’den fazla pay aldığını belirten TİM Başkanı Büyükekşi, İngiltere’nin AB’den direk ayrılamayacağını en az 2 yıl süreyle müzakerelerin devam edeceğini ve bunun yanı sıra kendilerinin de bu konu üzerinde çalışma yaptığını ifade etti. Çalışmalarında Brexit’in ihracata kısa vadede etkisinin sınırlı olacağını düşündüklerine değinen Başkan Büyükekşi, İngiltere’nin AB’den ayrılması ile birlikte İngiltere’nin Gümrük Birliği’nden çıkartılacağını ve durumun tekrar Türkiye ile İngiltere arasındaki gümrük duvarının yükselişi olacağını söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir