Çağın Hastalığı Obezite

Çağın hastalığı olarak görülen obezite, hakkında uzmanlar tarafından alınması gereken önemler paylaşıldı.

26 Haziran 2016 Pazar, 15:27
obezite

Yoğun kilo artışı olan çocuğun diyet programına başlamadan önce mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmesi, kan değerlerinin ölçülmesi, başka bir hastalığı olup olmamasına bakılması gerekir. Çocuk yeni sürece başlarken aile neden böyle bir diyet programına ihtiyacı olduğunu anlatmalı, çocuğa destek olmalıdır. Diyet programı içerisinde ara sıra çocuğun sevdiği besinlere de yer verilmelidir. Aksi takdirde çocuk mutsuz olabilir.

Abur cubur yerine sağlıklı atıştırmalıklar

Ara öğünlerin  ve su tüketimin arttırılması diyet programı içerisinde olmazsa olmazlardan. Çocukların ara öğünlerde tükettiği bisküvi, çikolata gibi abur cuburlar yerine mineral deposu besinlerin tüketilmesi önemli. Çocuklar düşük kalorili meyve ve meyve suyu tüketmeye teşvik edilmeli.  Günlük 1850 kaloriye ihtiyaç duyan bir çocuğun, yaklaşık 1850 ml kadar su tüketmesi gerekir. Her çocuğun günlük aldığı her 1 kalori için bir 1 ml. suya ihtiyacı vardır.

Sağlıklı beslenme için besin dengesi sağlanmalı Her öğünde vitamin-mineral ve protein-karbonhidrat-yağ dengesinin sağlanmış olması gerekir. Sebze, et, süt-yoğurt ürünleri ve tahıllar sofrada bir arada bulundurulmalıdır. Bu besin gurupları bir arada bulunduğunda miktar ayarlamasını da yapmak kolay olacaktır. Örneğin; 1 kase çorba, 1 porsiyon ızgara et, salata ve ayrandan oluşan bir menü yeterli ve dengelidir. 1 tabak etli sebze yemeği , ½ tabak pilav veya makarna, 1 kase yoğurt dengeli bir menüdür. Bu besin gruplarını bir arada kullanarak mönü çeşitlilikleri oluşturulabilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir