Diyetisyen Akgül “Aşırı Şeker Tüketiminden Kaçının”

Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, bayram süresince bireylerin şeker tüketimi konusuna dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

05 Temmuz 2016 Salı, 12:00
sekertuketimi

Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, bayram süresince bireylerin şeker tüketimi konusuna dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Gelenek ve görenekler gereği bireylerin misafirliklere gittiğini ve buralarda şeker sunumuna maruz kaldığını belirten Uzman Gizem Akgül, bireylerin aşırı şeker ve kalori alımıyla birlikte sindirim sisteminin yavaşlayacağı söyledi. Şekerin sindirim sorunun yanı sıra çağın hastalığı olan obeziteye de davet çıkardığının altını çizen Diyet Uzmanı Gizem Akgül, bu sebepten ötürü bireylerin şekerli gıdaları tüketmekten kaçınması gerektiğini söyledi.

Ramazan ayı münasebetiyle misafirliklerde ağır şerbetli tatlılar, çikolata, lokum, badem ve şekerlemelerin fazla miktarda taktim edildiğini ve tüketileceğine değinen Diyet Uzmanı Gizem Akgül, bu tip gıdaların aşırı tüketilmesi durumunda mide spazmı ve bunun yanı sıra kan şekerinde ani yükselme ve düşüş görülebileceğini ifade etti. Mutlak mertebe bireylerin şeker tüketimi hususuna dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Uzman Gizem Akgül, oluşabilecek olan sindirim sorunlarının ve kan şekeri yükselip düşmesinin kalp hastası olan bireylerde ciddi sorunlar oluşturacağını belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir