Dr. Bostancı: “Pudra, Akciğere Gidiyor”

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı, pişik bölgesi üzerinde kullanılan pudranın küçük çocukların akciğerlerine gittiğini söyledi.

08 Temmuz 2016 Cuma, 23:12
bebek-pudra

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı,  pişik bölgesi üzerinde kullanılan pudranın küçük çocukların akciğerlerine gittiğini söyledi. Pudranın pişik bölgesi üzerinde kullanılmasının da bir faydası olmadığını ifade eden Prof. Dr. İlknur Bostancı, pudranın içerisinde barındırdığı kimyasallar nedeniyle, kullanım sonrası pişik olan bölgede ikinci bir enfeksiyonun meydana gelebileceğini söyledi.

Pudranın hem cilt bakımında hem de pişik üzerinde bir etkisinin olmadığını altını çizen Prof. Dr. İlknur Bostancı, bireyleri pudra kullanmamaları yönünde uyardı. Küçük bebeklerde pişik hadisesinin yetişkinlere göre oranla daha yoğun olduğuna değinen Prof. Dr. İlknur Bostancı, koruyucu önlemler olarak ailelerin bebeklerinin altlarını daha sık değiştirmesi gerektiğini ve bez değiştirme esnasında 10 ile 15 dakika arasında bebeklerin altlarının havalandırılması önerisinde bulundu. Ayrıca Prof. Dr. İlknur Bostancı, küçük bebeklerde pişik bölgesi üzerinde pudra ya da zeytinyağı yerine daha faydalı olan bebek yağı kullanılması gerektiğini açıkladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir