Dr. Yıldırım: “Kene Isırığı Hafife Alınmayacak Bir Vaka”

Temmuz ayının gelmesiyle birlikte daha etkin görülmeye başlayan kenelere yönelik, Manisa Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Bulaşıcı Hastalıklar Birim Sorumlusu Dr. Özge Yıldırım Yılmaz, uyarılarda bulundu.

16 Temmuz 2016 Cumartesi, 02:31
k-1

Temmuz ayının gelmesiyle birlikte daha etkin görülmeye başlayan kenelere yönelik, Manisa Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Bulaşıcı Hastalıklar Birim Sorumlusu Dr. Özge Yıldırım Yılmaz, uyarılarda bulundu. Kenelerin genel olarak ağaçlarda ve yeşil alanlarda görüldüğünü ve kene ısırması sonucu  Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’nın (KKKA) meydana geldiğini ifade eden Dr. Özge Yıldırım, kene ısırması vakasına maruz kalan bireylerin en yakın sağlık kuruluşlarına intikal etmesi gerektiğini belirtti. Kene ısırmasına maruz kalan bireylerin kesinlikle kendisinin müdahalede bulunmamasının gerektiğini ve kenenin klinik ortamlarda alınmasının gerektiğinin altını çizen Dr. Özge Yıldırım, kene ısırması sonucu meydana kene KKKA hastalığının ölümle sonuçlanabileceğini ve bireylerin bu konu hakkında bilinçli olması gerektiğini söyledi.

Kenenin bulunduğu bölgeden alınmasının hasta olunmayacağı anlamına gelmediğini ve bireylerin kene ısırmasından sonraki 10 gün içerisinde şiddeti ateş ve iştahsızlık, mide bulantısı, kas ağrısı, kusma ve ishal gibi durumlar ile karşılaştığı zaman direk sağlık kuruluşlarına başvurması gerektiğini ifade eden Dr. Özge Yıldırım, kenenin kana bıraktığı zehri bireyin bir anda atamayacağını belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir