Dünyanın İkinci Uydusu Bulundu

NASA tarafından yapılan açıklamada geniş yer bulan Asteorid HO3’ün keşfedilmesi Dünya’nın ikinci uydusu dedikodularının yayılmasına neden oldu.

20 Haziran 2016 Pazartesi, 00:45
cift

İlk olarak 1915 yılında Havacılık Alanında Ulusal Danışma Komitesi (NACA) adıyla kurulan ancak dünya genelinde kaydedilen teknolojik gelişmelerin ardından uzay uçuşları ve galaksiye ilişkin araştırmalar yapmaya başlamasıyla ismini 29 Temmuz 1958 tarihinde Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) olarak değiştiren kuruluşta görevli yetkililer tarafında yapılan açıklamada dünyanın çevresinde yüzyıllardır dönen bir asteroidin bulunduğu ifadeleri yer aldı.

Küçük Gezegen olarak da nitelendirilen gök cisimleri olan Asteroitlerin Samanyolu Galaksisi’nde bulunan Güneş Sistemi’mizde 1 milyonda fazla sayıda bulunduğu belirtilirken ilk olarak 17. Yüzyılın son dönemlerinde İngiliz fizikçiler tarafından keşfedilen bu gökcisimlerine son keşfin Hawaii Üniversitesi envanterinde bulunan Pan-Stars 1 isimli teleskopla yapılan incelemeler neticesinde eklendiği bildirildi.

Dünyaya Yakın Gök Cisimlerini Gözetleme Merkezi’nin üst düzey yöneticilerinden birisi olan Paul Chodas ise yaptığı açıklamada, Dünyaya, dünya ile ay arasında olan mesafeden 100 kat daha fazla uzaklıkta olduğu belirtilen ve Asteroid HO3 adı verilen gök cisminin dünyanın ikinci ayı olabileceği ifadelerinin yer alması dedikoduların başlamasına sebep oldu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir