Ekonomi Bakanı Zeybekçi’den Eximbank Açıklaması

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen iftar programına katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, burada Eximbank’ın bakanlık bünyesine katılması hakkındaki düşüncülerini açıkladı.

23 Haziran 2016 Perşembe, 18:19
ekonomi

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından kurulan yeni kabinede kendine Ekonomi Bakanı olarak yer bulan Nihat Zeybekçi, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen iftar programına katılarak burada gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Eximbank’ın bakanlık bünyesine katılmasıyla alakalı basın mensupları tarafından sorulan soruya Bakan Zeybekçi, öncelikli hedeflerinin Eximbank’ın imkanlarını ve kaynaklarını zorlayarak 1 yıl içerisinde sermayesine 100 milyar dolarlarla telaffuz edilen seviyelere çıkarmak olduğunu ifade etti.  Eximbank’ın kriter değerlerinin şuanda 4’üncü grupta olduğunu ve bunun 3’üncü gruba çekmek için faaliyetlerin başlatıldığını belirten Bakan Zeybekçi, 4’üncü grupta olmanın Türkiye’ye finansman maliyetinin yaklaşık 2,5 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin 4’üncü grupta olmasının adaletsizlik olduğunu ve 3’üncü gruba geçtiği andan itibaren kasaya ek gelir olarak 2,5 milyar dolar gireceğini belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, bu sebepten ötürü Türkiye’nin kendi finansman değerlerini ve politikalarını yaratan bir ülke konumuna gelmesi gerektiğini söyledi. Bakan Zeybekçi, Türkiye’nin ana gündem maddelerinden bir tanesinin artık üretim olması gerektiğinin altını çizdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir