Engellilere, Güneş Enerjisiyle Çalışan Elektrikli Araç

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Elektrik ve Enerji Bölümü’nde eğitim gören 8 öğrenci tarafından bedensel engelli vatandaşlara yönelik, güneş enerjisiyle çalışan elektrikli araç yaptı.

12 Haziran 2016 Pazar, 23:13
indir (2)

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) Elektrik ve Enerji Bölümü’nde eğitim gören 8 öğrenci güneş enerjisiyle çalışan elektrikli aracı, Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi’nin bu yıl 7.’sini düzenlediği Soli Güneş Festivali’nde görücüye çıkardı. Büyük bir katılım ile düzenlenen organizasyon kapsamında üretilen elektrikli aracın tanıtımı yapıldı. Aracın bedensel engelli insanların hayatını kolaylaştıracağını vurgulayan proje sahiplerinden Nahsan Eski, araçta 360 derece dönenen koltuğunun olduğunu ve bunun yanı sıra elektrikli aracın olumsuz hava şartlarında bedensel engelli vatandaşların korunabilmeleri için üzerinin kapalı olarak ithal edildiğini söyledi.

Bedensel engelli insanların normal insanlar gibi aktivitelere katılamadıklarını belirten Eski, engelli vatandaşların gidecekleri yerlere rahat ulaşabilmeleri için bu aracı geliştirdiklerini ve aracın üzerine monte edilen 8 adet güneş enerjisi paneli ile 190 volt elektrik enerjisi ürettiklerini söyledi. Araç üzerine takılan tezgah sayesinde engelli vatandaşların rahatça ticaret yapabileceklerini belirten Nahsan Eski, engelli vatandaşların bu sayede kendi geçim kaynaklarını rahatça karşılayabileceklerini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir