Facebook’un ABD Mahkemeleri ile Başı Dertte!

Global anlamda dünyanın en büyük sosyal paylaşım platformlarından biri olan Facebook’un ABD Mahkemeleri ile başı bir kez daha derde girdi.

11 Temmuz 2016 Pazartesi, 23:38
images

Global anlamda dünyanın en büyük sosyal paylaşım platformlarından biri olan Facebook’un ABD Mahkemeleri ile başı bir kez daha derde girdi. Mahkemenin kararı ile Facebook’un vergilendirmesine yaptığı olası usulsüzlükleri inceleyecek olan vergi müfettişleri, Facebook 2010 yılında İrlanda’ya devrettiği hisseleri içinde bir araştırma gerçekleştirecek. Facebook’un şirket hisselerini satışta milyonlarca dolarlık fiyat düşürmesi ile ilgili vergi kaçırma yöntemine gittiğini belirten Uzmanlar, konunun çok zorlu bir süreçleri peşinden getireceğini

GELİRLERİNİ İRLANDA’YA YÖNLENDİREN GİRİMLER BÜYÜK BASKI ALTINDA KALACAK

Dünyanın sayılı küresel ekonomisine ve teknolojisine sahip olan ABD lokasyonlu girişim firmaları vergi sisteminin yoğunluğu nedeni ile şirket gelirlerini İrlanda üzerinde topluyor ve bir noktada vergi kaçırmanın peşine düşüyorlar. Konunun farkında olduklarını belirten ABD’li yetkililer ise ilgili yasa tasarısının meclisten geçtiğini ve buna benzer girişimlerin artık engelleneceğini ifade ederek, Facebook’nda yaptığı satışların iptalinin söz konusu olabileceğini vurguladı. Facebook gelirlerinin sadece yüzde 12,5’ini ABD’de tutuyor diyen yetkililer, büyük çoğunluğunu sözde bir satış gerçekleştirerek İrlanda’dan teslim aldıklarını belirttiler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir