Güneş Işınlarının Gözde Bıraktığı Hasarlardan Kurtulma Yolları

Güneş ışınlarının gözde bıraktığı hasarlardan kurtulma yoluna gitmemek kalıcı hasarlara neden olabiliyor

17 Temmuz 2016 Pazar, 03:21
1266538_620x410

Yaz aylarının en sıcak dönenlerini yaşadığımız şu zamanlarda güneşin kavurucu etkisi cildimizi etkilediği gibi gözlerimizi de olumsuz etkiliyor. Uzmanlar enfeksiyonlara karşı en savunmasız olduğumuz dönemlerde olduğumuzu ve gözlerimizin gereken itinayla korunmadığını belirtiyorlar.

Prof. Dr. Sinan Tatlıpınar güneşin gözde bırakabileceği olası rahatsızlıklardan kurtulmanın çözümlerinden ilkinin güneş gözlüğü olduğunu ancak piyasada satılan herhangi bir gözlük yerine ultraviyole (morötesi) korumalı güneş gözlüğü kullanılmasının daha doğru olduğunu ve özellikle güneşin en kuvvetli olduğu öğle saatlerinde şapkasız dışarı çıkılmaması gerektiğini söylüyor. Aşırı sıcak ve nemli havalarda yapılan makyajın akması ile gözde bırakılan hasarlar üzerine de konuşan Prof. Dr. Sinan Tatlıpınar bu havalarda göz makyajlarından uzak durulmasını ve rimel, maskara, likit far gibi göz çevresine uygulanan makyaj ürünlerinin tercih edilmemesi konusunda hassasiyetle duruyor.

GÖZLERİ KORUMAYA ÖZEN GÖSTERİLMELİ

Uzmanlar havuz ve denizlere girilirken lenslerin gözde unutulduğunu ve binlerce mikrop taşıyan ellerin sürekli gözle temas halinde bulunmasını yanlış bulduklarını belirtirken birçok ortak kullanım makyaj malzemelerinin de bulaşıcı göz hastalıklarına davetiye çıkarttıklarını belirtiyorlar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir