Güney Sudan’da Ölü Sayısı 270’e Ulaştı

Güney Sudan’da geçtiğimiz haftanın Cuma Gününde ateşlenen ilk kurşunun ardından yaşanan çatışmalarda 270’e yakın insanın öldüğü açıklandı.

11 Temmuz 2016 Pazartesi, 03:05
güney-sudan-iç-savaş

Afrika Kıtası’nın en kanlı iç savaşlarına ev sahipliği yapan ülkesi olarak nitelendirilen Sudan’da yaşanan ve II. Sudan İç Savaşı olarak isimlendirilen çatışmaların ardından bağımsızlık yönünde ki tarafını belli eden Güney Sudan ülkesi siyasilerinin 2009 yılında yapılan referandum neticesinde aldığı Sudan’dan ayrılma kararının ardından ülke tarihi açısından zor bir sınavın daha içine girdi.

Güney Sudan’ı yönetmekte olan mevcut iktidarın ideolojilerine karşı olduğu ifade edilen muhalif grupların bir araya gelmesinin de uzun bir süredir saldırı planlamasının ardından geçtiğimiz Cuma günü ateşlenen ilk kurşun neticesinde başlayan çatışmaların iki gün içerisinde 270 kadar insanın hayatını kaybetmesine neden olduğu ifade edildi.

Cumhuriyet muhafızları ile isyancı muhalif gruplar arasında iktidarı ele geçirmek maksadı ile yaşanan çatışmaların giderek şiddetlendiği aktarılırken, Güney Sudan’ın başkenti olduğu bilinen Cuba’da olduğu aktarılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na 100 metre mesafede başlayan çatışmaların başkent geneline yayıldığı vurguladı. Çatışmaların başkent geneline yayılmasının ardından hayatını sürdürmekte olan bir çok sivilinde risk altına girdiği aktarılırken, hayatını kaybeden 270 kişiden 35’inin masum vatandaşlar olduğu belirtildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir