IBM ve Rolls-Royce Konsorsiyumu!

Google ve Ford’un sürücüsüz otomobil üreteceğini açıklamasının ardından, IBM ve Local Motors’dan sürücüsüz minibüs üretileceğine dair bildiri geldi.

18 Haziran 2016 Cumartesi, 03:53
fo2

Dünyanın en önde gelen yazılım şirketlerinden biri olan Google, kendi çerçevesini bir köşeye bırakarak sektörde edindiği tecrübeleri yeni yatırımlarına entegre etmeye devam ediyor. Bu kapsamda Ford ile işbirliği yapan Google, sürücüsüz otomobil üreteceklerini açıkladı. Fakat sektörde bulunan diğer bir dev IBM ise Google’a bir noktada cevap vermek adına kendi şirketlerinin de Local Motors ile anlaştığını ve sürücüsüz minibüs Olli’yi üreteceklerini kamuoyuna bildirdi.

IBM’nin CEO’su Samuel J. Palmisano Local Motors ile oluşturulan konsorsiyum hakkında açıklamalarda bulunarak, üretilecek olan Olli’nin üzerinde Watson yazılımının kullanılacağını ve aracın 30 farklı noktalarında LIDAR sensörlerinin yer alacağını ifade etti. Olli’nin yapacakları bir mobil uygulama ile de paralel çalışacağını belirten Palmisano, bu sayede isteyen vatandaşların Olli’yi bulunduğu lokasyona çağırabileceğinin ve gideceği noktaya yönlendirebileceğinin altını çizdi. IBM’ın bu hamlesi hakkında görüş bildiren teknoloji uzmanı yazarlar ise yatırımın ileride İBM’e ciddi manada finanse getireceğini ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir