Irak IŞİD’ın Kalesini Ele geçirdi!

Gece gündüz çatışmaların devam ettiği Irak’ta bugün sürpriz bir gelişme oldu. Irak ordusu IŞİD’in kalesi olarak bilinin Felluce’nin merkezini ele geçirdi.

17 Haziran 2016 Cuma, 23:02
5763cbd518c773649cf7d549

Gece gündüz çatışmaların devam ettiği Irak’ta bugün sürpriz bir gelişme oldu. Irak ordusu Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kalesi olarak bilinin Felluce’nin merkezini ele geçirdi. General Abdülvahab el Saadi tarafından AFP’ye yapılan açıklamada, Irak federal hükümetine bağlı orduların uzun süren çatışmaların ardından Felluce’nin merkezinde bulunan ve IŞİD’in himayesinde olan hükümet konağına girdiğini duyurdu. Diğer yandan çatışmalardan sonra ağır yara alan IŞİD militanlarının kentin batısına doğru geçiş yaptığı belirtildi.

Irak federal hükümetine bağlı orduların Felluce’nin tamamını ele geçirmek için yaklaşık bir aydır operasyon düzenliyordu. Felluce’nin geri alınması IŞİD’ın Irak topraklarında ki üstünlüğünü kaybetmesi olarak değerlendirilirken, IŞİD’in Irak üzerinde elinde bulundurduğu tek büyük toprak Musul kaldığı belirtildi. Diğer yandan konuyla ilgili Irak sınında yer alan habere göre, IŞİD’n Suriye üzerinde Rakka ve Münbiç gibi büyük şehirleri de elinden kaybetmek üzere olduğu bildirildi. Rakka’yı İŞİD’in elinden tekrar almak için Rusya’nın hava desteği verdiği gelen bilgiler arasında.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir