Japonların Yeni Robot Teknolojisi

Japonyalı bilim insanları üzerinde çalıştıkları proje kapsamında robot üretiminde yeni bir teknolojiye imza attı.

17 Temmuz 2016 Pazar, 06:08
Robot

Dünya’nın bir çok ülkesinde günümüz itibari ile kaydedilmekte olan robot teknolojisine Japonya’dan yeni bir soluk geldi. Japonya’nın en çok izlenen televizyon kanallarından birisinde yer alan haberde bahsedile robot teknolojisine ilişkin bilgilere yer veren haber spikerinin, Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde konuya ilişkin uzun bir süredir araştırmalarını devam ettirmekte olan bilim insanlarının geçtiğimiz gün öğle saatleri itibari ile yaptığı açıklamanın detaylarına ilişkin bilgi verdiği aktarıldı.

Bahsedilen Japon televizyon kanalının haber spikerinin aktardığı bilgilere göre Tokye Teknoloji Esntitüsü’nde görevli bilim insanları geçtiğimiz yıllar içerisinde masaya yatırdıkları robotların hareket kabiliyetlerine yönelik problemleri günümüz itibari ile çözme aşamasına getirdi. Yapılan araştırmalar ve araştırmalar kapsamında gerçekleştirilen deneyler neticesinde insan metabolizması ile paralel bir hareket kabiliyetine sahip robotun üretimin gerçekleştirilmesi için kullanılabilmesi mümkün fiber kas tellerinin üretildiği belirtildi.

Bahsedile fiber kas tellerinin, üretilmesi için çalışılmakta olan robota, insan vücudunun sahip olduğu kas teli sayısı ile aynı sayıda ve aynı niteliklerde ekleneceği ifade edilirken, projenin başarılı bir şekilde tamamlanması durumunda üretilecek olan robotun insan gücü ile yarış içerisine girebileceği aktarıldı. Bahsedilen fiber kas tellerinin, biyolojik kas telleri gibi uzayıp kısama özelliklerine sahip olduğu bildirilirken, üretilmesi öngörülen robotun saatte 20 kilometre hızla koşu gerçekleştirebileceği iddia edildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir