Juno’nun İlk Fotoğrafı 8 Gün Sonra Ulaştı

4 Temmuz tarihinde Jüpiter yörüngesine giren Juno’nun çektiği ilk fotoğrafın aradan geçen 8 günün ardından Dünya’ya ulaştığı bildirildi.

14 Temmuz 2016 Perşembe, 03:30
jupiter

50 Eyalet ve 1 Federal Bölge’den oluştuğu bilinen Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olarak nitelendirilen Washington Departmen City’de Dwight Eisenhower başkanlığında toplanan federal mecliste alınan karar doğrultusunda kurulan Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin gerçekleştirdiği ilklere bir yenisi daha eklendi.

Yaklaşık 5 yıl önce, ülkenin en popüler eyaletlerinden birisi olan Florida’da iklim şartları ve hava sahası göz önünde bulundurularak inşa edildiği bilinen Cape Canaveral isimli uzay üssünden fırlatılan Juno isimli uzay aracının 9 gün kadar önce Jüpiter’in manyetosfer olarak isimlendirilen atmosfer kapsamına girmek sureti ile gerçekleştirdiği ilkin ardından yeni bir ilke daha imza attığı bildirdi.

Güneş Sistemi’nin 4 aya sahip olan tek gezegeni olduğu bilinen Jüpiter’in manyatosferine girmeye hazırlanan Juno Uzay aracı tarafından çekilen fotoğrafın 4.300.000 kilometre yol katederek Dünya’ya ulaştığı bildirilirken, bahsedilen mesafenin bugüne kadar kayıt altına alınmış temas kurulan en uzak mesafe olduğu belirtildi. NASA resmi web sitesinde yayımlanan fotoğrafın 2 saat içerisinde 300.000’den fazla kullanıcı tarafından ziyaret edildiği de belirtilirken, önümüzde ki günlerde Juno’nun yeni keşiflerinin kamuoyu ile paylaşılacağı açıklandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir