Kaddafi’nin Hançeri Türkiye’de Bulundu!

Eski adı Libya Sosyalist Halk Cumhuriyet olan ülkeyi resmi bir görevi olamadan 42 yıl boyunca yöneten Muammer Muhammed Abu Minyar el-Kaddafi’nin 2011 yılından bu yana kayıp olan fildişi üzerine işleme olan hançeri İstanbul Esenyurt’ta polis ekipleri tarafından yürütülen operasyonda ele geçti.

13 Haziran 2016 Pazartesi, 13:04
130620161130339653161_2

Eski adı Libya Sosyalist Halk Cumhuriyet olan ülkeyi resmi bir görevi olamadan 42 yıl boyunca yöneten Muammer Muhammed Abu Minyar el-Kaddafi’nin 2011 yılından bu yana kayıp olan fildişi üzerine işleme olan hançeri İstanbul’da düzenlenen operasyonla ele geçirildi. İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri tarafından yürütülen operasyon şu şekilde gerçekleşti. Polis ekipleri Libya’dan Türkiye’ye kaçak yollarla tarihi eser getirileceği ve burada satılacağı istihbaratını aldı. Bunun üzerine harekete geçen polis ekipleri Libya’dan ülkeye giren A.A. isimli şahsı takibe aldı.

Polis ekipleri tarafından takibe alınan A.A. ismindeki işadamı, 2011 yılında çıkan iç savaşta halk tarafından öldürüldüğü ileri sürülen devrik lider Muammer Muhammed Abu Minyar el-Kaddafi’nin sarayından yağmalandığı iddia edilen fildişi üzerine işleme hançeri 4.6 milyon dolara satın aldığını tespit etti. Bunun üzerine ekipler, operasyon kapsamında derinlemesine çalışma başlatarak A.A.’nın telefon kayıtlarını dinlemeye başladı. A.A.’nın telefon görüşmelerinde elinde bulundurduğu fildişi hançeri Suudi bir iş adamına 10 milyon dolara satacağı belirlendi.

Polis ekipleri tarafından yapılan teknik takip sonucunda, işadamı A.A.nın İstanbul Esenyurt’taki adresine operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında A.A ile birlikte evde bulunan B.A. ve M.Y. ismindeki şahıslar gözaltına alındı. Ekipler tarafından bahsi geçen adreste yapılan aramada, Libya’nın devrik lideri Muammer Muhammed Abu Minyar el-Kaddafi’ye ait olduğu ileri sürülen fildişi üzerine oyma, kabartma yöntemlerle yakut, safir, zümrüt ve pırlanta taşlarla işlenmiş altın çerçeveli 1 adet hançer, hançer kını ve aslan motif ve heykel ve çok sayıda süs eşyası ele geçirildi. Operasyon kapsamında polis ekipleri tarafından gözaltına alınan 3 şahıs çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir