Kamerun’da Terör Saldırısı: 9 Ölü

Kamerun’da 2002 yılında Muhammed Yusuf tarafından kurulun aşırı İslamcı ve şeriat yanlısı Boko Haram terör örgütü saldırı düzenlendi. Saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti

30 Haziran 2016 Perşembe, 20:34
indir

Kamerun’un kuzeyinde bulunan Mova Sava bölgesinde 2002 yılında Muhammed Yusuf tarafından kurulun aşırı İslamcı ve şeriat yanlısı Boko Haram terör örgütü tarafından intihar saldırısı düzenledi. Saldırı sonucu 9 kişinin olay yerinde hayatını kaybettiği ve çok sayıda yaralının olduğu ilk gelen bilgiler arasında. Nijerya’da kurulan Boka Haram terör örgütü, günler öncesinden bölgede bir saldırı düzenleyeceğinin haberini vermişti. Kamerun hükümetine bağlı güvenlik güçleri günlerdir bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri almıştı.

İntihar saldırısının arından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kamerun’un kuzeyindeki Mova Sava eyaleti Valisi Babila Akau, Boko  Haram terör örgütü mensubu 20’li yaşlarda bir gencin, Nijerya sınırına yakın Jakana  bölgesinde film gösterimi yapılan bir sinema salona gelerek, burada bir süre etrafı sezdikten sonra, üzerindeki bombayı  patlattığını bildirdi. Patlamanın ardından bölgeye çok sayıda sağlık ekibinin sevk edildiğinin altını çizen Vali Akau, olay yerinde tüm müdahalelere rağmen 9 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ayrıca Vali Akau, ülke genelinde büyük çaplı bir operasyonların başlatıldığını ve bu hain terör saldırısını düzenleyen Boka Haram örgütünün en şiddetli karşılığın verileceğini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir