Katar’dan Mursi’ye Verilen Karara Tepki

Kahire Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davada, darbeyle görevden indirilen Muhammed Mursi’ye farklı cezalardan verilen 40 yıl hapis cezasına ilk tepki Katar’dan geldi.

19 Haziran 2016 Pazar, 17:04
murs

Kahire Ceza Mahkemesi’nde “Katar adına casusluk”  suçlamalarına yönelik açılan davada geçtiğimiz ay 3 gazeteciye idam cezası verilmişti. Bugün dava kapsamında düzenlenen duruşmasında yine beklenmedik hapis cezaları ve idam cezaları mahkemeye heyeti tarafından verildi. Mısır hükümetine yakınlığı ile bilinen bir yayın organından canlı yayınlanan duruşmada Muhammed Mursi’ye, Mısır hükümeti tarafından terör örgütü olarak  kabul edilen Müslüman Kardeşler Teşkilatını (İhvan) yönetmek suçundan ve “Katar adına casusluk” suçlarından toplamda 40 yıl ağırlaştırılmış hapis cezası verildi.

Bu kapsamda Katar Yönetimi ilk defa 2014 Eylül ayından bu yana devam eden mahkeme ile ilgili resmi açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisi Müdürü Ahmed er-Rumeyhi, tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, Kahire Ceza Mahkemesi’nin verdiği hükmün gerçeklerle bağdaşmadığını ve Katar’ın Mısır dahil tüm kardeş ülkelere karşı izlediği politikayla ilgili yalan yanlış iddialar ileri sürüldüğü ifade edildi. Muhammed Mursi’nin Katar adına casusluk yaptığı iddiaları kabul edilemeyecek kadar ağır olduğunu ifade edilen açıklamada, Kahire Ceza Mahkemesi tarafından verilen cezasının adil olmadığı belirtildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir