Mozilla Firefox’tan Chrome İçin Yeni Hamle: TOR

Küresel anlamda işlevselliği ve kullanım kolaylığı ile ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşmış internet tarayıcısı Mozilla Firefox yeni özelliği olan TOR’u duyurdu.

11 Temmuz 2016 Pazartesi, 23:29
tor-firefox-logo

Küresen anlamda işlevselliği ve kullanım kolaylığı ile ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşmış internet tarayıcı Mozilla Firefox yeni özelliği olan TOR’u duyurdu. Teknoloji endüstrisinin en büyük olumsuzluğunun yüksek rekabet ortamı olduğunun çok iyi farkında olan Mozilla Firefox, en ciddi rakibi Chrome’un ataklarına karşı benzersiz bir alt yapıya sahip gizlilik alt yapısı temellerini kuruyor. Chrome bu yeni hamle karşısına ne yapacağı henüz netlik kazanmamışken, gelin TOR’u yakından inceleyelim.

MOZİLLA’NIN ALGORİTMASI ÜZERİNDEN ÇALIŞIYOR

Aslında TOR web tarayıcısı uzun zamandır kullanımda olmasına karşın ilk defa bu kadar yoğun bir ilgi ile karşı karşıya kalıyor, öyle ki TOR, Mozilla Firefox’un Algoritması üzerinden çalışırken güvenlik zaaflarına karşı adete kalkan oluyor. Ağ üzerinde gerçekleşen gidip gelen veri iletimlerini ayrı bir şekilde şifreleyen TOR, bu sayede bütün kullanıcılarının takip edilmesini engelliyor ve maksimum güvenlik deneyimi yaşatıyor. Mozilla Firefox ise son olarak TOR’un bazı özelliklerini kendi tarayıcılarına da otomatik entegre etmeye hazırlanıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir