NASA: “3 Yıldızlı Yeni Gezegen Görüldü”

NASA’nın Avrupa Güney Gözlemevi’nde dünyanın en büyük teleskoplarından bir tanesi ile yapılan gözlemde yeni 3 yıldızlı bir gezegen görüldüğü açıklandı.

09 Temmuz 2016 Cumartesi, 04:27
nasa-uc-yildizli-gezegen-kesfetti

29 Temmuz 1958’den bu yana faaliyet gösteren Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 2011 yılında Juno uzay aracını Jübiter’e göndermişti. 4 Temmuz tarihinde NASA tarafından yapılan açıklamada Juno’nun Jübiter’e başarıyla sabitlendiği ifade edilmişti. Bu süreden sonra tüm dikkatleri üzerine bir kez daha çeken NASA bugün yaptığı açıklamada, Şili’nin kuzeyindeki Avrupa Güney Gözlemevi’nin devasa teleskobuyla çalışan gök bilimcilerin yeni bir gezegen keşfettiğini söyledi.

Gözlemlenen gezegenin Jübiter’den kütle olarak 4 kat daha büyük olduğu bilgisinin verildiği açıklamada, gök bilimcilerin keşfedilen gezegeni HD 131399Ab adıyla etiketlediği ve 3 yıldızlı gezegenin 16 milyon yaşında olduğunun tahmin edildiği bilgisi verildi. Güneş Sistemi’nden yaklaşık 340 ışık yılı uzaklıkta olan yeni gezegenin 580 santigrat derece sıcaklığında olduğu belirtildi. Arizona Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi ve NASA baş araştırmacılarından Dr. Daniel Apai konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “şaşırtıcı ve aşırı, biraz da istikrarsız”  ifadesine yer verdi. Ayrıca Dr. Apai, gezegenin simülasyon ile incelendiğini ve gezegenin diğer gezegenlere göre daha özel olduğunu söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir