NASA: “Juno, Jübiter’in Yörüngesine Sabitlendi”

ABD’nin Florida eyaletinden 5 Ağustos 2011 tarihinde fırlatılan Juno uzay aracının Jübiter yörüngesine sabitlendiği NASA tarafından açıklandı.

05 Temmuz 2016 Salı, 23:21
577b57e118c77367f0cffdeb

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından geliştirilen Juno uzay aracının Jübiter yörüngesine Türkiye saati ile 06.05 de sabitlendiği açıklandı. 5 Ağustos 2011 tarihinde ABD’nin Floride eyaletinden fırlatılan uzay mekiği Juno’nun dünyaya 869 milyon kilometre uzaklıkta bulunan Jübiter’e ulaşması NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory’den (JPL) yöneten Juno Misyon ekibine büyük heyecan yaşattı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nde gerçekleştirilen bu olayın ülke genelinde büyük sevince neden olduğu ifade ediliyor. Diğer yandan basketbol sahası büyüklüğünde bulunan Juno uzay aracının Jübiter’e yerleşme öncesi bin 232 kilogram yakıt bulundurduğu ve yavaşlama sürecinde 447 kilogram yakıt tükettiği ifade edildi.

2018 yılında misyonunu tamamlaması beklenen uzay aracı Juno’nun ana görevinin Jüpiter’in içyapısını incelemek olduğu ve bunun yazı sıra, gezegenin çekim kuvvet, manyetik alanlarında Juno tarafından iletileceği ifade edildi. Jübiter’in evrime ilişkin sırların Juno tarafından iletilecek olan resimler ve bulgular ile çözüleceğini belirten JPL’de görevli Türk astrofizikçi Umut Yıldız, tarihi bir ana tanıklık ettiklerini ve artık Juno’dan gelecek olan bulgulara gözlerin çevrildiğini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir