Ozon Deliği’nde Azalma Olduğu Açıklandı

Uzun bir süredir araştırmalarını yürüttüğü bilinen bilim insanları geçtiğimiz Eylül ayında Ozon Deliği’nin küçüldüğünü açıkladı.

01 Temmuz 2016 Cuma, 17:49
59093

Atmosfer katmanları arasında en kritiklerden birisi olan ve güneşten gelen morötesi ışınları soğurarak dünyayı zararlı ısınmalardan koruyan stratosfer tabakasının Antartika Kıtası üzerinde ki kısımlarında ilk olarak 1970 yılında tespit edilen Ozon Tabakası Deliği’ne ilişkin sevindirici bir açıklama geldi.

Yaklaşık 45 yıldır konuya ilişkin araştırmalarını sürdüren bir grup bilim insanının, 2000 yılı itibari ile yürürlüğe konulan bir takım uluslararası antlaşmalar çerçevesinde getirilen yasal zorunluklar neticesinde zararlı molekülleri atmosfere salınımının kademeli olarak azaltılması ile Ozon Deliği’nde ufalma yaşandığını belirtmesi bilim dünyasında bayram hava yarattı. Kaydedilen azalmanın, dünyanın en büyük ülkelerinden birisi olarak nitelendirilen Hindistan ile aynı büyüklükte olduğu belirtilirken 4 milyon metre kare olarak açıklanan ufalmanın, bahsedilen zararlı moleküllerinin salınımının durdurulması durumunda önümüzde ki 100 yıl içerisinde deliğin tamamen kapanmasının öngörüldüğü bildirildi.

Deliğin genişlemesine etki eden doğal unsurlardan birisi olan volkanik faaliyet neticesinde salınan klorokarbon moleküllerinin durdurulması için başlatılan girişimlerin gezegenin doğal dengesini tehlike atma ihtimali konusunda uyarılarda bulunan bilim insanları, öncelikli olarak fabrika imalatları neticesinde salınan moleküllere çözüm bulunması gerektiğini belirti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir