Prof. Dr. Baykam “Zararsız Kene Yoktur”

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nurcan Baykam, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) le ilgili basın mensuplarına açıklamada bulundu.

01 Temmuz 2016 Cuma, 12:10
kenee

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte insan hayatını tehdit eden virüslerden bazılarını salgılayan zehirli keneler ortaya çıkmaya başladı. konuyla ilgili bugün düzenlediği basın toplantısında muhabirlere açıklamalarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nurcan Baykam, toplumun kene hakkında bilinçsiz olduğunu ve bizim kene zararsız kene gibi olumsuz yorumlar yaptığını dikkat çekerek, zararsız kenenin olmadığını söyledi. Zehirli kenelerin genelde çiftçiler, çobanlar, kasaplar, mezbaha çalışanları gibi kişileri ısıracağına dikkat çeken Prof. Dr. Baykam, kenelerin genel ağırlıkla hayvanların ve ağaçların yoğunlukta bulunduğu bölgelerde göründüğünü söyledi.

Hayvanların keneden korunması için aylık bakımının ve kene ilaçlarının kullanılmasının şart olduğunu dile getiren Prof. Dr. Baykam, bireylerin hayvanlarda temasları anında zehirli keneler tarafından ısırılabileceğini ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakasına yakalanabileceğini söyledi. Bireylerin yaz aylarında serinlemek ve dinlenmek için ağaçların altını seçmesinin yanlık olduğunu ifade eden Prof. Dr. Baykam, zehirli kenelerin ağaçlarda yaşadığını söyledi. Ayrıca Dr. Baykam, bireylerin kene ısırmasına maruz kaldığı zaman kendisinin müdahale etmesinin yanlış olduğunu belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir