Ramazan Ayında Sigara Tüketimine Dikkat!

11 ayın sulatanı ramazan ayında sigara tüketiminin insan vücuduna olan zararları uzmanlar tarafından açıklanmaya devam ediyor.

29 Haziran 2016 Çarşamba, 18:01
ramazanda-sigara-icmenin-zararlari

11 ayın sulatanı ramazan ayında sigara tüketiminin insan vücuduna olan zararları uzmanlar tarafından açıklanmaya devam ediyor. Bugün konuyla ilgili açıklamalarda bulunan, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Akkaya, özellikle oruç tutan sigara tiryakilerinin iftar saati saatinde kesinlikle oruçlarını sigara ile açmaması gerektiğini söyledi. Orucun sigara ile açılmasının insan vücuduna büyük zararlar verdiğini ifa eden Prof. Dr. Akkaya, oruçla sigaranın açılması halinde midenin asit salgısı ürettiğini ve bununda mide spazmı, ülser, hazımsızlık gibi sorunlara neden olacağını söyledi.

Sigaranın içerisinde bulunan nikotinin insan vücuduna büyük oranla zarar verdiğinin altını çizen Prof. Dr. Akkaya, nikotinin kan ile birleşmesinin ardından damarlarda büyük oranla daralma olduğunu söyledi. Tansiyon hastalarının kesinlikle oruçlarını sigara ile açmaması gerektiğine vurgu yapan Dr. Akkaya, bu tip durumlarda beyne oksijen gitmeyeceğini ve beyinde meydan gelen zararında beyin kanaması oluşturabileceğini söyledi. Bireylerin kalplerinde sorun varsa mutlaka doktorlara başvurarak oruç tutması gerektiğini de belirten Prof. Dr. Akkaya, bireylerin ramazan ayında sigara tüketimini minimum seviyeye indirmesi gerektiğine değindi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir