Ramazan Ayının İlacı Hurma

11 ayın sultanı Ramazan ayında hurma tüketiminin artması konusunda açıklamalarda bulunan Diyetisyen Belkız Ünal, hurmanın insan vücudu için bir ilaç olduğunu ve gün içerinde meydana gelen yorgunluğa karşı en önemli şifa kaynağı olduğunu söyledi.

14 Haziran 2016 Salı, 01:41
HURMANIN AÇ KALAN VÜCUTTA YORGUNLUĞA KARŞI EN ÖNEMLİ İLAÇ OLDUĞUNU SÖYLEYEN DİYETİSYEN BELKIZ ÜNAL, HURMANIN SADECE RAMAZANDA DEĞİL 12 AY SOFRALARDA YERİNİ ALMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ. (KENAN AKYÜZ/SAMSUN-İHA)

11 ayın sultanı Ramazan ayında hurma tüketiminin artması konusunda açıklamalarda bulunan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Diyetisyen Belkız Ünal, insanların oruçlarını hurma ile açması gerektiğini söyledi. Ünal ayrıca, hurmanın kan şekerini dengelediğini ve insan sağlığı için en önemli şifa kaynağı olduğunu ifade etti. Hurmanın içerisinde yüksek derece kalsiyum, demir ve potasyum gibi insan sağılığı için gerekli vitaminlerin bulunduğu belirten uzman diyetisyen Ünal, hurmanın iftar saatine kadar aç kalan insan vücudunda ortaya çıkabilecek halsizlik, baş dönmesi, kan şekeri düşmesi ve yorgunluğa karşı ilaç olduğunu söyledi.

Diyetisyen Belkız Ünal, hurma içerisinde bulunan glikoz yoğunluğu nedeniyle özellikler oruç tutan şeker hastalarının hurma tüketimi konusunda dikkat etmesi gerektiğini söyledi. İnsanların iftarda oruçlarını açarken en az 1 ila 1 hurma yemesi gerektiğini belirten Ünal, ayrıca hurmanın diyet lifinden zengin olması nedeniyle hazımsızlığa karşı iyi geldiğini belirtti. Bireylerin oruç tutarken uzun süre aç kalması nedeniyle iftar vakitlerinde oruçlarını açarken muhakkak hurma tüketmesi gerektiğini ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir