Ruslar Uzaya Biber Ekecek

Interfax isimli yayın kuruluşu tarafından yapılan haberde Rusya uzaya dair bilgilerini uzayda biber üretmek üzere geliştiriyor.

30 Haziran 2016 Perşembe, 20:08
6683698-3x2-700x467

1989 tarihinde Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da kurulduğu bilinen ve 1000 kadar basın mensubunun olduğu bilinen uluslararası haber kuruluşu Interfax’ın 29 Haziran 2016 tarihinde yayımladığı baskısında Rusya’da uzun yıllar boyunca aldıkları eğitimin ardından bilim insanı olma başarısını gösteren akademisyenler, uzaya ilişkin bilgilerini tarımla birleştirmek için yürüttükleri çalışmalarda büyük ölçüde gelişme sağladı.

Sovyet Sosyalisy Cumhuriyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından kurulan Rusya Federasyonu’nun, ünlü Türk bilim insanı Celal Şengör’ün de üye olduğu bilinen Bilimler Akademisi’nin Tıbbi ve Biyolojik Sorunlar Enstitüsü’nün sözcülüğünü yapmakla görevlendirilen bir bilim insanı, Interfax muhabiri ile gerçekleştirdiği bir röportajında 2016’nın Aralık ayına kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kurulduğu belirtilen laboratuvarlara biber yetiştirmeyi arzuladığını açıkladı.

NASA’nın geçtiğimiz günlerde 10 farklı bitkiyi, Mars toprakları ile benzer özellikler gösteren laboratuvar topraklarında üretilmesinin ardından tüm dünyanın gözlerini çevirdiği Rusya Bilimler Akademisi, ‘Lada Sera’ ismi verilen seralarda uzun bir süredir yürütülen çalışmalar neticesinde biber üretiminin gerçekleştirileceğini açıkladı. Açıklamanın resmi nitelikte olmadığının altı çizilirken, bahsedile modern sera sistemlerinde yapılan deneyler neticesinde uzayda tarım yapılabileceğinin ortaya konulacağı iddia edildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir