SGK’dan Devrim Niteliğinde Karar!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Orhan Koç, AA muhabirlerin yaptığı açıklamada, TEB tarafından yurt dışından getirilen ilaç yönetmeliğinde değişikliğe gidileceğini söyledi.

23 Haziran 2016 Perşembe, 15:36
43537

65. Dönem Hükümetinin göreve gelmesiyle birlikte köklü değişikliklere giden Sosyal Güvenlik Kurumu’nda devrim niteliğinde bir karar alındı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Orhan Koç, AA muhabirlerin yaptığı açıklamada, daha önceleri Türk Eczacılar Birliği (TEB) tarafından yürütülen yurt dışından ilaç getirme uygulamasının, yeni dönemde SGK’nın devralacağını söyledi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndan alınan kararla birlikte artık ilaçların Türkiye’ye getirilme hususunda yüzde 90’lık payın SGK’ya geçtiğini ifade eden Başkan Yardımcısı Koç, 65. Dönem Hükümetinin göreve gelmesiyle birlikte bu konuda çalışmaların süratle başlatıldığını ifade ederek, Ankara’da yeni bir Sosyal Güvenlik Merkezi, İstanbul’da da bir kurum kurulduğunu söyledi.

Son 10 yıl içerisinde yurt dışından getirilen ilaçların cirosunun büyük oranda arttığını ifade eden Orhan Koç, 2015 yılında 1.4 milyar liralık ilacın yurt dışından temin edildiğini söyledi. Yurt dışından gelen ilaçların, Türkiye’nin ilaç bütçesinin yüzde 7’sini oluşturduğunu açıklamalarına ekleyen SGK Başkan Yardımcısı Koç, bu ilaçların genelinin kanser hastaları ve nadir görülen hastalıklar için getirilen ilcalar olduğunu altını çizdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir