Uşak’ta Üretilen Halılar Dünya Pazarına Çıkartılacak

Uşak Üniversitesi Halı Araştırma Merkezi ve Uşak Halıları Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından yürütülen organizasyonlar kapsamında, “Tarihi Uşak Halına Modern Yaklaşımlar” adlı proje hayata geçirilerek, Uşak’ta üretilen halılarını dünya pazarına açılması hedefleniyor.

13 Haziran 2016 Pazartesi, 17:05
usak

Uşak Üniversitesi Halı Araştırma Merkezi ve Uşak Halıları Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından yürütülen organizasyonlar kapsamında, “Tarihi Uşak Halına Modern Yaklaşımlar” adlı proje hayata geçirildi. İçişleri bakanlığı tarafından tam destek gören proje hakkında açıklamalarda bulunan Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hasan Akdağ, projenin temel amaçlarından bir tanesinin Uşak halılarını dünya pazarına tanıtmak olduğunu söyledi.

Uşak üniversitesi olarak tarih Uşak halısının temel formatına uygun şekilde, dokusunu ve yapısını anlatmak ve güncellemek amacıyla böyle bir proje geliştirdiklerini ifade eden Akdağ, bu kapsamında üretilen halıların dünya pazarına tekrar açılmasını hedeflediklerini söyledi. Araştırma Merkezi ve Uşak Halıları Koruma ve Yaşatma Derneği ile birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Akdağ, projenin olabilirliği konusunda yoğun olarak çalışmalar kaydettiğini söyledi. Projenin İçişleri Bakanlığı tarafından tam destek gördüğünü söyleyen Doç. Dr. Hasan Akdağ, dünya üzerinde son teknoloji ile üretilen giydirme programını satın aldıklarını ifade etti. Eski Uşak halılarının modern çizgilerle üretileceğini belirten Akdağ, yeni dizayn edilen halıların çok kısa zamanda dünya pazarına yerini alacağını söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir