Uzman Baysal: “Meyvenin Kendisi Tercih Edilmeli”

İzmir Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, bireylerin serinlemek üzere tükettiği meyve sularının şeker ve kalori bakımından yüksek olduğundan dolayı, meyvenin kendisinin tercih edilmesinin daha sağlıklı olacağını açıkladı.

12 Temmuz 2016 Salı, 22:43
meyve-tabagi

İzmir Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, bireylerin serinlemek üzere tükettiği meyve sularının şeker ve kalori bakımından yüksek olduğundan dolayı, meyvenin kendisinin tercih edilmesinin daha sağlıklı olacağını açıkladı. Sıcak havaların gelmesiyle birlikte bireyler tarafından tüketilen gazlı içeceklerin de zararlarından bahseden Uzman Fatma Baysal, gazlı içeceklerin içerisinde bulunduğu asitler nedeniyle bireyin midesine zarar vereceğini ve bu zararın mide delinmesine kadar gidebileceğini söyledi. Bu nedenden dolayı bireylerin meyve suyu tüketimini alışkanlık haline getirdiğini ifade eden Uzman Fatma Baysal, meyve suların tamamen doğal olmaması nedeniyle bireylerin elinden geldiği sürece meyvenin kendisini tüketmesi gerektiğini söyledi.

Hamile bayanların bu husus hakkında daha titiz olması gerektiğini ve meyve sularının içerisinde bulundurduğu katkı maddesi olan tatlandırıcıların anne karnındaki çocuğu etkileyebileceğini ifade eden Uzman Fatma Baysal, yapay tatlandırıcıların fetüse geçişi olabileceği için asla tüketmemesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Uzman Fatma Baysal, bireylerin sıcak havalarda gerekmedikçe dışarı çıkmaması gerektiğini ve çıktığı süreler zarfında ise yanlarında su bulundurması gerektiğini ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir