Uzman Doktor Yanlış Uygulanan Diyetler Hakkında Uyardı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal yaptığı açıklamada hatalı beslenme yöntemlerinin metabolizmayı olumsuz yönde etkilediğine yer verdi.

23 Temmuz 2016 Cumartesi, 15:25
metabolizmayi-hizlandiran-sihirli-yontem-1469253102

Metabolizma hızının gelişim dönemindeki çocuklarda, aktif hayat sahip insanlarda, soğuk hava şartlarında yaşayanlarda ve protein ağırlıklı beslenenlerde daha çok olduğunu belirten Uzm. Dr. Baysal, kadınların metabolizma hızının erkeklere göre daha yavaş işlediğini söylüyor. Özellikle menopoz dönemlerine giren bayanların metabolizma hızında ciddi bir azalma görüldüğü alınan kiloları hızlıca verme adına uygulanan şok diyetlerin insan sağlığını akıl almaz derecede tehlike altına soktuğunu dile getiren Dr. Fatma Baysal, aniden verilen kiloların kısa bir süre içerisinde kalıcı olmak sureti ile tekrar alındığı konusunda uyardı.

Vücut yağ kitlesinden kurtulup kas yapısının güçlendirilmesine destek olan egzersiz hareketleri ve spor faaliyetleri sayesinde metabolizma hızını arttırmanın, şok diyetlerden daha sağlıklı ve kalıcı bir çözüm sunduğunu ifade eden Diyet Uzmanı, aktif bir hayatın dirençli bir vücut yapısıyla doğru orantılı olduğunu söyledi.

D VE B VİTAMİNLERİ METABOLİZMAYI DÜZENLİYOR

Dr. Baysal, şok diyetlerde uygulanan beslenme yönteminin vücudun ihtiyacı olan gerekli vitamin ve minareleri yeterli şekilde karşılayamadığını söyleyerek, özellikle D ve B vitamininin metabolizmayı hızlandırdığını vurguladı ve deniz ürünleri ile hayvansal gıdaların tüketiminin düzenli şekilde kullanılmasını tavsiye etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir